Çarşamba, Nisan 29, 2009

deniz kestanesi

"...Yalnızlıktan dert yanmasın kimse. Mideniz bulanıyor hakikaten. Hele bu dikenlerimizi gören hiç kimse, açmasın ağzını acıdan yana. Dokunduğu her şeyin canını yakarak geçen bir ömürden bahsetmek isteriz biz o zaman. Acıtma bilgisiyle mümkünsüz yakınlaşmalardan. Mesafeden bahsetmek isteriz hakikaten. Eflatun zehirle kaplanmış dikenlerimizi gören kimse; hiç kimse sakın bahsetmesin yalnızlığın tadından."

Ece Temelkuran-İç Kitabı

5 yorum:

disconnectus erectus dedi ki...

güzel kitaptı, evet; ama nedense izledikçe soğudum kendsinden...

Sanem dedi ki...

Müthiş!..

sherlotte holmes dedi ki...

tavsiye üzerine okuduğum bir kitaptı... ece temelkuran'ı sadece bir iki yazısına denk geldiğimde okudum ben herhalde düzenli takipçisi olmadım hiç... o yüzden hissizdim ona karşı ama bu kitap hakikaten bir başkaymış... bu satırlar da müthişmiş hakikaten... gerisini bilmem :)

Volkan Kemal dedi ki...

Ece Temelkuran'i Millieytteki yazilarindan tanirim; duzenli takipcisiyim; ayrica iki haftada bir radyodan duyarim sesini; yorumlarini..beni etkileyen nadir kadin yazarlardandir..kitabini okumadim, ama ondan aldigim bir kesiti buraya aktariyorum..
Ece'ler cogalmali diyorum..

"Biz böyle ölürüz. Kalbimizden giderek sona ereriz. Katılarak boğulacağını bildiği için asla o şarkıya başlamayanlar, kalbini çıkarıp son satıra koyması gerektiğini bildiği için şiirden yana ağzını açmayanlar, kafatasını çatlatacağı için 'delirmekten' uzak duranlar, hareket tamamlandığında parçalanıp dağılması gerektiği için o dansa başlamayanlar, geri dönmeyi beceremeyecekleri, bir kez gitseler artık hep gideduracakları için asla çekip gitmeyenler, cümle bittiğinde ölmek zorunda kalacağı için lafa hiç başlamayanlar... Onlar bizdendir. Biz yapılan dansı, şiiri, cümleyi, delirmeyi, sözü bilmeyiz.
Biz bu dilleri bilmediğimiz için kalbimizi yakarak öleceğiz."

Volkan Kemal dedi ki...

Ece'nin bugunku yazisi:

http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1091758&AuthorID=60&Date=07.05.2009&b=Silah%20varsa%20insan%20olur&a=Ece%20Temelkuran&ver=16